Tether Nedir? (USDT) Nasıl Alınır? Nasıl Çalışır?

0
37
Tether Nedir? (USDT) Nasıl Alınır? Nasıl Çalışır?
Tether Nedir? (USDT) Nasıl Alınır? Nasıl Çalışır?

Kripto para piyasasına atılmak isteyen yatırımcıların karşısına mutlaka çıkmış olan kavramlardan biri de Tether (USDT)’dir. Buna rağmen birçok kişinin Tether nedir (USDT) ile ilgili yeterli bilgiye sahip olduğunu söyleyemeyiz. Tether (USDT)’ye yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara gerekli olan biligleri bu yazımızda sizlere aktarmaya çalıştık.

Tether Nedir?

Tether (USDT), piyasada ki yasal paralar ile kripto paraları kavuşturan bir  kripto para birimidir. Bitcoin blok zincirine bağlanarak Omni Layer protokolü üzerinden, klasik para birimleri ile kripto para birimleri arasında geçit oluşturmak üzere planlanmıştır. Tether (USDT) diğer kripto para birimleri aksine %100 dolar ile desteklenmektedir. Tether (USDT), borsada çoğu zaman sabit ve durgun bir fiyata sahiptir. Yani 1 Tether (USDT) = 1 ABD Doları (USD)’dır. İlk olarak çıkış yaptığı 2015 yılından bugüne kadar değerini 1 dolara sabitlemeyi başarmış bir kripto para birimidir. Belki de avantajlarından en önemlisi piyasadaki düşüşlerden etkilenmemesidir. Fakat tabi ki bunun yanında en büyük dezavantajı da piyasadaki yükselişlerden etkilenmemesidir. İşlem hacmi her geçen gün artmakta olan bu para birimi ne yazık ki bu artış değerine yansımamaktadır. Çok fazla kazanç elde etmek için kullanılabilecek para birimi olmamasıyla birlikte, sahip olduğunuz coinleri sabit bir değerde saklamak için uygun olabilir.

Tether Nasıl Alınır?

Tether (USDT) düşünülenin aksine çok kolay ve basittir. Herhangi teknik veya zor bir bilgiye ihtiyaç duymaksızın

Tether (USDT) satın alımı yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hangi kripto para borsasında satın alım gerçekleştireceğinizi seçmenizdir. Bunlardan bazılarına aşağıda yer verdik:

  • BTC Turk
  • Paribu
  • Thodex
  • Binance

Bunlardan bazılarıdır.

 

Tether Tarihi?

Tether (USDT) ilk çıkış tarihi aslına bakacak olursak bir çok rakibine göre daha eskiye dayanıyor. İlk olarak Realcoin adıyla 2014 yılında ortaya çıkan bu kripto para, 2015 yılında yeniden yapılanmaya girdi. Bu süre zarfında şuan ki adı olan Tether (USDT) oldu. Bizim bu yazıyı yazdığımız 20 Şubat 2021 tarihinde, Tether (USDT)’in piyasa değeri 20 milyar doları geçtiği açıklanmıştır.

Tether Nasıl Çalışır?

Tether (USDT), ticaret ile uğraşırken veya gündelik işlemlerde kullanılabilecek vazgeçilmez bir seçenek olarak görülüyor. Hong Kong’da bulunan Tether Limited şirketi dolaşımında yer alan USDT değeri  kadar USDT’yi ayrıca şirket elinde tutar. Bu yöntemi kullanmanın nedeni, sisteminde üçüncü bir güvenilir tarafın yaratılmaya çalışılmasıdır. tether nedir

Çalışma sistemi kapsamında Tether (USDT) herhangi bir başka kripto para birimi veya euro, dolar gibi ulusal para birimleri ile takas edilir. Kişi kendi yatırım yaptığı hesabında bulunan kripto para birimlerini (BTC,ETH,XRP) kullanarak bakiyesine USDT satın alarak ekleme yapar. Dolar bulunan hesap aracılığıyla aynı şekilde yapılan ödeme karşılığında USDT kişi cüzdanına temin edilir.

Tether Nedir? (USDT) Nasıl Alınır? Nasıl Çalışır?
Tether Nedir? (USDT) Nasıl Alınır? Nasıl Çalışır?

Tether Sahibi Kim?

Tether Limited, 3 kişi tarafında kurulmuştur. Bu kişiler; Giancarlo Devasini, Stuart Hoegner ve JL Van Der Velde. Ayrıca Tether (USDT)’in CEO’su Van Der Velde dünyanın en büyük borsalarından biri olan Bitfinex’in CEO görevini üstlenmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here