Bitcoin ne kadar oldu?

0
4
FILE PHOTO: A representation of virtual currency Bitcoin and U.S. One Dollar banknote are seen in front of a stock graph in this illustration taken January 8, 2021. REUTERS/Dado Ruvic

Kripto para piyasasında son durum… Yeni güne 60,000 dolar sınırının üstünde başlayan Bitcoin’de toplam hacim 2,08 trilyon doların üzerinde…

Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli ünitesi Bitcoin, yeni güne de, hafta sonu yükseldiği 60,000 dolar hududunun üzerinde başlarken, tüm piyasalardaki toplam piyasa hacmi de 2.08 trilyon doların üzerinde tutunuyor.

Son 24 saat içinde 59,589.87 ve 61,253.04 dolar ortasında dalgalanan Bitcoin yüzde 0.28 artışla 60,405.68 dolara yükselirken, ünitenin haftalık çıkarı yüzde 2.67 olarak hesaplandı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi de, yaklaşık 5.0 milyar dolarlık artışla 1.0 trilyon 130 milyar dolar seviyesine çıktı.

Kripto para piyasalarının ikinci büyük ünitesi Ethereum da son 24 saatte yüzde 0.62 artışla 2,161.36 dolara yükselirken, haftalık yararı yüzde 1.94 seviyesindeydi; ünitenin piyasa hacmi de 250.15 milyar dolara yükseldi.

Kripto para piyasalarının üçüncü büyük ünitesi Binance Coin de son 24 saatte yüzde 2.13 artışla 555.79 dolara yükselirken, haftalık karı yüzde 52.17 seviyesindeydi; ünitenin piyasa hacmi de 86.93 milyar dolara yükseldi.

Tüm piyasalarda toplam hacim de, 2.0 trilyon 88.17 milyar dolar ile, 10 Nisan Cumartesi günü aştığı 2.0 trilyon dolar sonunun üzerinde tutunuyor. Kripto para piyasalarına yönelik kurumsal ilginin artmasının akabinde yaşanan süratli tırmanışla, toplam piyasa hacmi birinci sefer 7 Ocak’ta 1.0 trilyon dolar ve birinci kere 15 Şubat’ta 1.5 trilyon dolar sonunu aşmıştı.

Kripto para piyasalarında, son 24 saatte en yüksek hacimli 100 üniteden 61 ünitenin bedeli düşerken, düşenlerden beş ünite de birinci 10 ünitenin ortasındaydı.

Toplam 9,203 kripto para ünitesinin süreç gördüğü 38,076 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 54.1’ini Bitcoin, yüzde 12.0’sini de Ethereum oluşturuyordu. Tüm piyasalarda 24 saatlik süreç hacmi de 150 milyar dolar seviyesindeydi.

Bittrt Araştırma Müdürü Helin Çelik, piyasa değerlendirmesinde, şöyle dedi:

“Kurumsal yatırımcının kripto para dünyasına açılan kapısı GrayScale, yakın vakitte Bitcoin’in düzeltme yaptığı sıralarda 1 milyar dolarlık daha alış gerçekleştirdi. Yatırım devinin varsayımı toplam kripto para varlığının pahası ise 46,1 milyar dolara ulaştı. Firmanın varlığının yüzde 82’lik kısmı ise Bitcoin’e ilişkin.

“Ünlü yatırımcı Mike Novogratz, dava öncesinde ralliye giren XRP’nin davada uzlaşmaya varılmış olabileceğinden ötürü artış yaşadığını sav etti. XRP fiyatının yükselişteyken Ripple paylarının çok düşük kaldığını belirten Novogratz fiyat uyuşmazlığının üzerinde durdu. Lakin, mutabakata varılıp varılmadığı konusunda şimdi bir açıklama gelmiş değil. 12 Nisan’da görülecek dava öncesinde yatırımcı beklentiyi satın alarak XRP’de ralli yaratmış üzere duruyor.

“BTC vadeli süreç piyasaları hiç bu kadar yükselişte olmamıştı. Olağan spot borsalar 59.600 $ civarında süreç görürken, haziran ayında vadesi gelen BTC mukaveleleri 65.000 doların üzerinde süreç görüyor.

“Londra merkezli dijital ödeme şirketi Revolut, bankacılık uygulamasına on bir yeni kripto varlığı eklediğini söyledi. Platform artık akıllı kontrat platformu Cardano (ADA), merkezi olmayan değişim Uniswap (UNI), merkezi olmayan finans (DeFi) sentetik varlıklar ticaret platformu Synthetix (SNX), getiri toplayıcı Yearn Finance (YFI), finansal kontratlar platformu UMA, merkezi olmayan borsa Bancor’u destekliyor.

“Merkezi olmayan depolama ağı Filecoin (FIL), Ethereum katman-iki ölçeklendirme protokolü Loopring (LRC), hedge fund token Numeraire (NMR), blockchain endeksleme ve sorgulama protokolü The Graph (GRT) ve merkezi olmayan sanal özel ağ Orkide Protokolü (OXT) ise desteklediği öteki protokoller ortasında yer alıyor.

“Firma, Ethereum rakibi EOS (EOS), kurumsal ölçeklendirme tahlili OMG Network (OMG), eşler ortası değişim 0x (ZRX) ve akıllı mukavele platformu Tezos (XTZ) için takviye sunduktan dört ay sonra yeni kripto tekliflerini duyurdu.

“Romanya’nın Transilvanya’da bulunan Sibiu kentindeki bir devlet üniversitesi, öğrencilerin giriş fiyatlarını kripto para ile ödemelerine müsaade vereceğini açıkladı. Temmuz ayından itibaren 11,000’den fazla öğrencisi için kripto ödeme metotlarını uygulamayı planlıyor. Üniversite Rektörü Sorin Radu, ‘Üniversitemiz toplumun ve mahallî iş dünyasının bir destekçisi olmuştur ve olmaya devam edecektir ve Elrond ile bu paydaşlığı geliştirme kararı bu stratejinin bir parçasıdır’ dedi.

“Kripto para analisti Ben Armstrong, nihayet XRP kulvarına katıldığını açıkladı. Yeni bir görüntüde Armstrong, 780,000 YouTube abonesine XRP’nin perakende tüccarlarının kuruluşa karşı çıkmak için kullanabilecekleri bir işaret haline geldiğine inandığını söyledi.

“BTC vadeli süreç piyasaları hiç bu kadar yükselişte olmamıştı. Olağan spot borsalar 59.600 dolar civarında süreç görürken, haziran ayında vadesi gelen BTC kontratları 65.000 doların üzerinde süreç görüyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here