Kripto para piyasasında neler oluyor?

0
5

Kripto para ünitelerinden Dogecoin son günlerde popülaritesini artırmış durumda. Süratli yükseliş sergileyen ve milyarder iş adamı Elon Musk’ın da radarında olan Dogecoin için birçok argüman ortaya atılıyor. Kimsenin desteklemediği Ravencoin de güçlü yükseliş sergiledi. Ripple davanın gölgesinde büyük yarar sağlarken Holo ve Bittorrent yatırımcılarını üzdü.

Kripto para piyasalarına ilgi ağırlaştı. Günlük al-sat yaparak para kazanmaya çalışanlar, kripto parayı alıp yıllar sonra kıymetlenecek diye cüzdanında tutanlar, rastgele bir sebebe bağlı olmasa da spekülatif hareket olacağı beklentisiyle alım yapan yatırımcılar her geçen gün hacimleri artırıyor.

Günlük yüzde 100’ün üzerinde hatta birtakım coinler yüzde 2000 civarında kazandırabiliyor. Bunlardan biri de Dogecoin oldu. Kripto paraların atası Bitcoin ise rekorlarını her geçen gün yeniliyor.

DOGECOIN NEREDEN NEREYE GELDİ

Dogecoin Elon Musk’ın çabalarına karşın bir periyot sakinlik yaşadı ve yatırımcıları kayıplarına bakmadan çıkış gerçekleştirdi. Son bir aylık grafiğini incelediğimizde Dogecoin 0.40 lira düzeyinden 1.08 liraya kadar yükseliş gerçekleştirdi. 1 ay üzere kısa müddette bu yükseliş yüzde 170 çıkara denk geliyor.

Son 6 aylık grafiği incelediğimizde ise 0.02 lira düzeyinden 1.08 lira düzeyine yükseliş gerçekleştiriyor ve bu da yüzde 5300 oranında karı işaret ediyor. Dogecoin’in sınırsız sayıda olması nedeniyle Bitcoin kadar pahalanması şimdilik öngörüler dahilinde görülmüyor.

RAVENCOIN DA BÜYÜK KAZANDIRDI

Son günlerde yeniden tanınan olan ve büyük sıçrama yapan Ravencoin 6 aylık periyotta yüzde 1800 oranında kazandırdı.

RIPPLE DAVALARLA UĞRAŞIRKEN YÜKSELİYOR

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul değer satışı yapmakla suçladığı Ripple ve iki yöneticisine açtığı dava sürerken Ripple sert yükselişini sürdürüp yeni zenginler ortaya çıkarmaya başladı.

Ripple’ın son 6 aylık grafiğini incelediğimizde 2 lira düzeylerinden 14.40 liraya kadar yükseldiğini görüyoruz. 6 ayda yüzde 620 oranında çıkar sağlayan Ripple popülerliğini sürdürüyor.

HOLO VE BITTORRENT KAZANDIRDI VE SERT DÜŞTÜ

Binlerce kripto para ünitesi ortasında olup güçlü yararlar sağlayan Holo ve Bittorrent yatırımcısı ise makûs günler geçirmeye başladı. Holo 6 aylık periyotta yüzde 7200, Bittorrent ise yüzde 3900 oranında kazandırdı. Lakin son yükselişle satın alanlar maalesef kaybetti ve her iki coin de yaklaşık bir haftadır düşüş trendinde bulunuyor.

BITCOIN İSTİKRARLI YÜKSELİŞİNE DEVAM EDİYOR

Kripto para ünitelerinin atası olarak kabul edilen Bitcoin son günlerde 60 bin dolar direncini aşarak 65 bin dolar hududuna yaklaştı. Her düşüşünde büyük sıçrama yaparak yükselen Bitcoin en son 64 bin 813 dolar düzeyine ulaştı ve bu noktadan satış görerek 62 bin dolar düzeyine geriledi.

MİLYARDER İŞ ADAMI MUSK DOGECOIN HAYRANI

Daima olarak toplumsal medyada Dogecoin’i parlatmaya yönelik tweetler paylaşan Elon Musk gayesine ulaşmaya başladı. Büyük kripto para borsalarının Dogecoin aldığını ve bu Dogecoin’leri satmaları halinde yatırımını Dogecoin’e kaydıracağını ima eden Musk’ı takip eden milyonlarca kişi kripto para almaya yöneliyor. Elon Musk, Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık nakitini Bitcoin’e yatırmıştı.

KRİPTO PARA PİYASASINA DÜZENLEME HER AN GELEBİLİR

Türkiye’de rastgele bir otoriteye bağlı bulunmayan kripto para piyasası yapılacak düzenleme ile yasalar çerçevesinde denetim altına alınabilir. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’de yerleşik olan kripto para borsalarından kullanıcı bilgilerini istediği ortaya çıkmıştı.

TWITTER’DA PAZARLAMASINI YAPIYORLAR

Twitter’da kendisini analist olarak tanıtan şahıslar kripto para önermeye başladı. Günümüzde Sermaye Piyasası Konseyi Borsa İstanbul’da süreç gören paylar için toplumsal medya üzerinden tavsiye veren şahıslar hakkında ağır yaptırımlar uygularken kripto para piyasalarının rastgele bir otoriteye bağlı olmaması nedeniyle şu an için Twitter’da tavsiye verenlere ait cezai süreç uygulanmadı.

KRİPTO PARAYA HACİZ GELDİ

Türkiye’de geçtiğimiz günlerde bir birinci yaşandı ve İstanbul 14. İcra Dairesi kripto paralara haciz süreci uyguladı. Türkiye’deki kanunlarda kripto paralara ait haciz uygulanmasına yönelik bir düzenleme olmasa da yapılan haciz sonrasında başlarda soru işaretleri belirmeye başladı.

Kripto paraların pahasının her gün değişmesi nedeniyle icra dairesine paranın ödeneceği gün hesaptaki coinlerin kıymetinin düşmesi halinde ziyanı kimin karşılayacağına ait rastgele bir karar bulunmuyor.

KRİPTO PARA PİYASASINA DİKKAT EDİN

Kripto para piyasasına yeni girdiyseniz öncelikle küçük ölçülerle süreç yapmaya başlayın. Süreçlerin nasıl gerçekleştiğini, gün sonunda yüzdesel pahaları gördükten sonra bilgi sahibi olduğunuzu düşündüğünüzde süreçlerinizi artırmayı düşünebilirsiniz. Unutulmamalı ki tüm paranız bir anda kaybolabilir.

Kripto para piyasalarında marj aralığı olmadığı için çok sert kayıplar ya da çıkarlar sağlayabilirsiniz. Bu hususa ait şimdi yetkilendirilmiş kurumlar ve bireyler olmadığı için kripto para teklifinde bulunanlara güvenilmemesi gerekiyor. Toplumsal medyada kripto para süreciyle küçük paralarla büyük servetler edindiğine dair yapılan yayın ve reklamlara da prestij edilmemesi gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here