BitTorrent Token nedir? BTT nasıl alınır?

0
3

BitTorrent Token (BTT), tanınan bir eşler ortası (Peer to Peer, P2P) evrak paylaşım protokolü olan BitTorrent’in mahallî sanal para ünitesidir.

2018 yılında kripto para teşebbüsü Tron (TRX) tarafından satın alınan BitTorrent protokolü, düzenlediği birinci token arzı (Initial Token Offering, ICO) sürecinde 20 milyon dolar fon toplanmıştı. BTT’nin herkese açık token satışı ise dakikalar içinde tamamlanmıştı.

BitTorrent Token (BTT) ne işe yarıyor?

2001 yılında faaliyete geçen eşler ortası belge paylaşım protokolü BitTorrent ile bütünleşik biçimde çalışan BTT, daha süratli belge transferi için kullanılabiliyor. Eşler ortası ağda paylaşılan evrakların indirme suratını artırmak için kullanılabilen BTT birebir vakitte, indirilmiş evrakların öbür kullanıcılara paylaşılması (seed) karşılığında da kazanılabiliyor.

Daha kolay bir sözle kullanıcılar, BTT ödeyerek evrakları daha süratli indirebiliyor, indirme süreci bittikten sonra bu belgeyi paylaşıma açarak BTT kazanabiliyor.

BitTorrent Token teknik makalesinde belirtilene nazaran BTT’nin var olma emeli, daha sağlıklı bir paylaşım ekosistemi oluşturmak.

Zamanla gerçek gayesinin dışına çıkan ve kullanıcılar tarafından finansal spekülasyon aracına dönüşen BTT, bilhassa 2021 yılında yakaladığı fiyat artışı ile büyük sükse yaptı.

Borsalarda listelendiği üzere fiyatı katlanarak artan BTT, 1 Ocak 2021’de 0,0002872 dolardan süreç görürken 0,0135776 dolarla tepeye ulaştı. Bu süreçte BTT fiyatı dolar karşısında yüzde 4.500’den fazla arttı.

BitTorrent’in geliştiricisi kim?

Brad Cohen ve David Harrison tarafından geliştirilen BitTorrent, 2004 yılında şirket haline geldi. 2018 yılında ise kripto para ekosisteminin tanıdık simalarından Justin Sun’ın sahibi olduğu Tron şirketi tarafından satın alındı.

BitTorrent nedir? Torrent dosyaları nasıl çalışır?

Merkezi sunucu olmadan, tanımlama evrakları (.torrent) üzerinden kullanıcıların birbirlerine bağlanmalarına ve belgeleri paylaşmalarına imkan tanıyan takas protokolüne BitTorrent denir.

Ağa bağlı kullanıcılar üç kategoriye ayrılır:

Leecher (Sömürücü): Evraka erişmek için ağa bağlanır, indirme süreci bitince ağla irtibatını keser.

Seeder (Paylaşıcı): İndirme süreci bitince ilişkiyi kesmez ve başka kullanıcıların belgeye erişmesine müsaade verir.

Peer (Eş): İndirmeyi sürdürürken bir yandan da evrakın indirdiği kısmını ağa paylaşır.

BitTorrent protokolünde belgeler küçük kesimlere bölünerek listelenir. Kullanıcı, gereksinimi olan belge modülüne erişmek için ağ üzerinde bulunan eşlere bağlanır. Evrak modüllerinin küçük olması sayesinde tıpkı anda birçok kullanıcıya temas kurulabilir.

Bilgisayarın ve internet kontağının kapasitesine nazaran, birebir anda binlerce kullanıcıya ve hasebiyle binlerce belge modülüne erişim sağlanabilir.

BitTorrent protokolünün gücü, evrakın tamamı indirilmeden de paylaşılmaya başlamasında yatar. Hasebiyle ağda ne kadar çok kullanıcı varsa, belge modülüne erişim o kadar kolay ve ilişki suratı o kadar fazladır.

BTT sayesinde, bahsini ettiğimiz irtibat protokolleri daha süratli biçimde gerçekleştiği üzere, evrak paylaşımı yapanların da ödül kazanarak teşvik edilmesi sağlanıyor.

BitTorrent Token (BTT) nasıl alınır?

Tron blockchain ağı üzerine hayata geçirilen BTT, TRC-10 standardına sahip. BitTorrent Token satın almak için, önde gelen merkezi kripto para borsaları kullanılabiliyor. Süreç hacmi bakımından Binance, Huobi ve KuCoin üzere kripto para borsaları ön plana çıkıyor. Türkiye’den Paribu, Thodex ve Bitci üzere kripto para alım satım platformları üzerinden BTT/TRY süreçleri yapılabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here