Ethereum Nedir?

0
7

Ethereum birinci olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucusu Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sistemdir. Genel olarak bir alt coin statüsünde görülse de Ethereum temelinde blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir.

Ethereum kısaca, güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para ünitesini alan bir Kripto İşletim Sistemidir. Hedef Bitcoin’inde bağlı olduğu blockchain sistemi üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımları oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara sağladığı bu özgürlük sayesinde bir çok alt coin çıkarılmasına imkan sağlar.

Ethereum sistemi ile amaçlanan, ferdî bilgiler üzere bilgilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasını ve farklı maksatlar için kullanılmasını engellenmesidir. Bugün neredeyse internetten yaptığımız bütün süreçler (alışveriş, banka süreçleri, toplumsal medya kullanımımız, internet geçmişimiz vb.) bilgiler halinde veri banklarda kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgilerin hangi hedefler doğrultusunda kullanılacağı konusu ise tam bir bilinmezliktir.

Ethereum sistemi ile bu süreçler büsbütün dağınık ve anonim bir halde bir çok farklı aygıt üzerinde saklanmaktadır. Böylelikle bu bilgilere erişim imkansız bir hale gelir ve bütün bir interneti merkezsiz bir platforma çevirir.

Bu merkezsiz sisteme dahil olacak yazılımların üretilebilmesi için Ehereum, Ether kripto para ünitesini bir istikametiyle bir yakıt olarak kullanılmasını emeller.

Bitcoin’e Rakip Olabilir mi?

Ethereum, şu anda Bitcoin’den sonra en çok süreç nazaran ikinci büyük kripto para ünitesidir. Pahasının kısa bir müddet içerisinde artması ve Bitcoin blockchaininden daha yenilikçi oluşu Ethereum’un Bitcoin için bir rakip olabileceği sorusunu akıllara getirmiştir. Lakin, Ethereum’un kurcusu olan Vitalik Buterin bu bahiste şöyle söylemektedir:

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan bedelli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Zira Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki güç kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok dal ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de tıpkı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak isimlendiriyoruz. Ethereum platformunun muhtaçlık duyduğu güç Ether (ETH) ile sağlanacak.”

Buterin’in açıklamasından da anlaşılacağı üzere Ethereum’un Bitcoin ile rakip olmak üzere bir maksatları bulunmamaktadır. Ethereum kurucu takımının tamamını Bitcoin’in birinci çıktığı periyotlardan itibaren blockchain ve Bitcoin geliştiricileri ortasında olduklarını da görmekteyiz.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

• Bitcoin sistemi ile yapabileceğeniz süreçler muhakkak iken, Ethereum sistemi ile çok farklı yazılımlar ile yeni sistemler ve yeni alt coinler üretebilirsiniz.
• Ethereum sistemi, Bitcoin blockchain sistemine nazaran daha yenilikçi bir sistemdir.
• Bitcoin madenciliğinde işlemci gücünüze nazaran yarar sağlarken, Ethereum madenciliğinde üreticiler ortasında istikrar gözetilmektedir.
• Bitcoin sisteminde bir blokun oluşması 10 dakika sürmektedir. Ethereum sistemin de bir blokun oluşma müddeti 15 saniye olduğundan onaylama müddeti çok daha kısadır.

Ethereum Madencilği Nasıl Yapılır?

Madencilik tıpkı Bitcoin mantığı ile bu sistemin süreklilik ve güvenliği için kıymetli bir faktördür. Ethereum madenciliğinin herkes tarafından yapılabilmesi için sistem ihtiyacı Bitcoin madenciliğindeki üzere özel üretim aygıtlar ile değil ekran kartı (GPU) ile yapılmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum madenciliğinde de günden güne karın azalmasına neden olmaktadır.

Ethereum Nasıl Üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle birebir usul üzere görünsede kimi küçük farklılıklardan ötürü Ethereum üretimi kimi avantajlar sağlamaktadır.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Kişisel olarak üretebileceğiniz üzere bir havuza dahil olarakta üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır.

Ethereum üretimi için yüksek işlemcili aygıtlara gereksiniminiz yoktur. Üretim ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum ve Alt Coinlerin İlişkisi

Ethereum sistemi bir çok yeni yazılımın yaratılmasına müsait bir ortam olması nedeniyle, sonradan ortaya çıkan bir çok yeni coinin süreç gördüğü sistemdir. Yeni bir coini piyasaya sürmek için ICO ismi verilen Birinci Para Teklif’lerinin, şimdi piyasaya sürülmeden evvel kitlesel olarak fon topladıkları sistemde, fonlar Ethereum sisteminin para kıymeti olan Ether ile yapılmaktadır. Böylelikle Ethereum sistemi deverana yeni kripto para ünitelerinin girmesini sağlayan bir sistem vazifesi görmektedir.

Birçok kişi tarafından güvenilmez görülen ICO’larda bir çok sefer dolandırıcılık olayları yaşanmıştır.

Ethrereum Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Ethereum satın almak zannedildiğinin bilakis çok kolay ve süratli bir süreçtir. Rastgele teknik bir bilgiye gereksinim duyulmadan Ethereum satın alabilirsiniz. Aşağıda bulunan Ethereum satın al sayfamızdan üç adımda kolay bir biçimde Ethereum satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here